Pielęgnacja kwiatów w wazonie oraz flowerbox – najbardziej trwałe odmiany kwiatów do wazonu
Kwiaty wstawione do wazonu stanowią piękną dekorację, wnoszą energię do wnętrz. Poprawiają samopoczucie, ożywiają, dodają uroku, dlatego warto dołożyć wszelkich starań by ten stan utrzymywał się jak najdłużej. Istotna jest wiedza na temat możliwości przedłużenia trwałości kwiatów gdy takowy bukiet otrzymamy a także fakt iż niektóre odmiany są trwalsze od innych. Sprzyja to długotrwałej świeżości oraz napawa chęcią ich ponownego zakupu.
Ważne jest, aby nabywać kwiaty w zaufanej kwiaciarni i pilnie przestrzegać odpowiednich zasad dotyczących pielęgnacji. Poniżej kilka wskazówek.
Przycinaj końcówki pędów
Należy zrobić to zaraz po przyniesieniu kwiatów do domu i przed włożeniem do wazonu. Pędy przytnij pod kątem 45 stopni na ok 1 cm ostrym narzędziem, które nie poszarpie łodygi, a powierzchnia cięcia będzie gładka.
Usuwaj liście z dolnej części pędu
Liście zanurzone w wodzie zaczną gnić i spowodują wytwarzanie się szkodliwych dla kwiatów związków, które skrócą żywotność bukietu. Aby tego uniknąć, należy usunąć liście poniżej lustra wody.
Dostarczaj odpowiednią wodę
Woda, w której znajdują się kwiaty, ma znaczenie. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość bukietu, powinna być ona letnia i wymieniana codziennie, aby ograniczyć rozwój bakterii i grzybów. Idealna będzie przegotowana, w przypadku róż-zimna. Kwiaty powinny być zanurzone na głębokość ok ½ pędu. Jedynie gerbery wymagają niskiego poziomu wody ok 5 cm.
Właściwy, czysty wazon
Tak samo jak ważna jest czysta woda, niezbędne jest czyste naczynie. Za każdym razem, gdy wymieniamy wodę powinniśmy przemyć łodygi kwiatów i wazon. Łodygi nie mogą być brudne i lepkie, gdyż łatwiej wtedy gniją. Wazon powinien być odkażony płynem do mycia naczyń, na jego ściankach nie powinno być widać żadnych pozostałości roślin czy osadów.
Odpowiednio dobrany wazon sprawi, że nasz bukiet zostanie pięknie wyeksponowany, a kwiaty będą stały stabilnie. Możemy przyjąć zasadę, że wysokość wazonu z kwiatami powinna mieć proporcję:
5 części kwiatów do 3 części wazonu
Wazony wysokie i smukłe są idealne do pojedynczych kwiatów o długiej łodydze oraz pojedynczych liści. Niskie do krótkich. Jeżeli wiązanka jest szeroka, flakon może być pękaty, co pozwoli zachować naturalną równowagę.
Kolejnym aspektem jest materiał wykonania wazonu. Najbardziej uniwersalne oraz praktyczne są wazony szklane. Uwydatniają niemal każdy bukiet, poza tym co jest bardzo ważne, w dużej mierze ułatwiają kontrolę ilości i czystości wody a tym samym pomagają utrwalić nawyk konieczności codziennego wymieniania wody.
Wazon typu cylinder w zależności od modelu podkreśli piękno wiązki kwiatów jak i nieco większego bukietu.
Wazon kula pasuje do bukietów okrągłych lub owalnych, ważny jest rozmiar. Kwiaty w takim naczyniu powinny ładnie rozkładać się na jego brzegu, tworząc harmonijną całość.
Wazony ceramiczne i metaliczne podkreślą niepowtarzalny charakter kwiatów egzotycznych oraz polnych (naczynia w skromnej wersji), drewniany lub ceramiczny idealny będzie do roślin suchych, natomiast nowoczesne, geometryczne kształty będą odpowiednie dla bukietów nietypowych.
Zastosuj odżywkę
Wytrzymałość bukietu może również poprawić specjalna odżywka do kwiatów ciętych, dostępna w większości kwiaciarni. Dostarczy ona roślinom niezbędnych substancji, a także oczyści wodę z bakterii. Pamiętaj, aby stosować ją zgodnie z instrukcją.
Znajdź odpowiednie stanowisko
Wybór miejsca powinien być przemyślany. Większość kwiatów ciętych nie przepada za ciepłym i pełnym słońca miejscem, a także za przeciągami. Znajdź takie, które będzie zacienione i chłodne. Pozwoli to zachować świeżość bukietu na dłużej. W okolicy nie powinny się znajdywać żadne owoce, gdyż wytwarzają one etylen, związek, który przyczynia się do szybszego więdnięcia.
Wybieraj kwiaty w pąkach
Doskonale wiemy, że kwiaty o rozwiniętych, pachnących pąkach prezentują się najlepiej. Jednak pamiętaj o tym, że te z zamkniętymi kwiatostanami zdecydowanie dłużej postoją w wazonie, dając możliwość podziwiania procesu ich rozwijania.
Reanimuj gdy więdną
Na ratunek przychodzi zaparzanie końcówek łodyg. Kwiaty o zdrewniałych łodygach np. róże będą dłużej trwałe, jeśli po przycięciu zanurzymy je na chwilę w gorącej wodzie (po wcześniejszym zabezpieczeniu rośliny w papier) Dzięki temu zabiegowi kwiaty będą pobierać więcej wody i odświeży to wygląd roślin.
Innym sposobem jakim można przywrócić świeżość kwiatów ciętych jest ułożenie ich w całości do miski wypełnionej wodą na 2-3 godziny. Kwiaty powinny swobodnie unosić się na powierzchni, najlepiej w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Na zbieg ten szczególnie korzystnie reagują róże o ile nie są bardzo mocno zwiędnięte.
Pielęgnacja Flowerbox
Pielęgnacja kompozycji typu flowerbox, jest dużo łatwiejsza. Kwiaty w tego typu kompozycjach są umieszczone w gąbce florystycznej nasączonej wodą. Kwiatów nie wyciągamy z gąbki, więc nie musimy ich podcinać. Z pielęgnacji należy jedynie podlewać gąbkę. Świeżą i chłodną wodą. Dla średniej wielkości flowerbox wlewamy codziennie pół szklanki wody. Ważna uwaga, im więcej kwiatów tym więcej wody wlewamy na gąbkę. Wodę najlepiej polewać na środek kompozycji pomiędzy kwitami. Pozostałe wskazania odnośnie miejsca są takie same jak przy kwiatach w wazonie.
Najtrwalsze kwiaty cięte
Anturium – poza egzotycznym wyglądem, oryginalną budową, ma bardzo dużą zaletę. Może stać w wazonie nawet do 5-6 tygodni!
Storczyki– bardzo trwałe i eleganckie. Występują w szerokiej palecie barw . Nie potrzebują wiele wody, dlatego świetnie sprawdzają się w dekoracjach opartych na różnego typu konstrukcjach, w których kwiaty umieszczane są we fiolkach z wodą.
Alstromerie– o kwiatach zebranych w baldachogrono, przypominają nieco lilie. Występują w bardzo szerokiej palecie barw o ciepłych i zimnych odcieniach. Warto pamiętać że kwiaty alstromerii są znacznie trwalsze od liści dlatego są one często redukowane.
Goździki – są bardzo trwałe, popularne w białych, różowych i czerwonych barwach, coraz częściej pojawiają się w nowych odmianach i kolorach. Mogą stać w wazonie nawet 3 tygodnie. Długo stoją też bez wody.
Margaretki– to bez wątpienia jedne z najbardziej trwałych i niedrogich kwiatów ciętych. Istnieje mnóstwo odmian. Dostępne są również odmiany pełne, przypominające dalie, tzw. pomponowe. Jest też cała grupa odmian “santini” a także margerytki o igiełkowych płatkach. Również pod względem kolorystycznym kwiaty te zaskakują ogromnym bogactwem barw – od różnych odcieni żółci, poprzez zieleń i róże, aż po głębokie bordo. Idealnie nadają się na bukiety, zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych kwiatów.
Eustomy– chociaż wydają się delikatne, bywają wyjątkowo trwałe. Z tego względu tak często floryści używają ich do tworzenia ślubnych bukietów i butonierek. Bardzo często występują w kolorach chłodnych: od jasnej zieleni, przez biel i róż po bardzo ciemny fiolet.
Lilie– dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Można je kupić przez cały rok, a w wielu przypadkach trwają dłużej niż siedem dni. Pamiętać należy by starać się wybierać odmiany niepachnące – czyli z grupy lilii azjatyckich , ponieważ lilie to kwiaty które słyną z bardzo intensywnego zapachu. Usunięcie pylników dodatkowo przedłuży trwałość oraz zapobiegnie pobrudzeniu.
Słoneczniki– od lata do późnej jesieni są dostępne w przystępnych cenach. O wdzięcznym i sielskim wyglądzie kojarzone z dekoracjami o charakterze rustykalnym. Słoneczniki potrzebują dużo wody.
Strelicje– znane jako „rajskie ptaki” , idealne do tworzenia tropikalnych kompozycji kwiatowych, Zadbane pozostaną świeże przez około 14 dni.
Limonium– są często używane jako kwiaty wypełniające w kompozycjach kwiatowych. Wyglądają równie pięknie bez innych kwiatów wokół. Dzięki świeżej wodzie i regularnemu przycinaniu mogą trwać do 14 dni w wazonie.
Amarylisy– charakteryzują się grubą, prostą i pustą łodygą. Ich kwiaty mają piękny, trąbkowaty kształt , są okazałe i eleganckie. Występują w sprzedaży zimą -coraz częściej kojarzone z Bożym Narodzeniem. Najczęściej spotykane są odmiany w kolorze intensywnej czerwieni, bieli, łososia.