Las w słoju – DIY – zrób to sam!

Las w słoju – DIY – zrób to sam!

LAS W SŁOJU – zrób to sam!

Las w słoiku to wspaniała kompozycja z różnych gatunków roślin, która doskonale sprawdzi się w większości pomieszczeń w domu. Niewielkie wymagania pielęgnacyjne pozwalają zaoszczędzić czas i czynią z niego idealny wybór dla osób bez doświadczenia w pielęgnacji roślinności. Dzięki temu stanowi on efektowną, żywą aranżację, która zdobywa coraz większą popularność w nowoczesnej architekturze wnętrz. Pozostaje jednak pytanie: jak zrobić las w słoiku otwartym? W dzisiejszym wpisie opowiemy Ci, czego będziesz potrzebował i pomożemy w stworzeniu wymarzonej kompozycji. Zapraszamy!

Jak zrobić las w słoiku otwartym?

Coraz częściej mówi się o mini ogrodach zamkniętych w szkle. Nie bez przyczyny, ponieważ zaglądając do ich środka przenosimy się do świata bliskiej nam natury. Warstwowo ułożona ziemia z dodatkiem mchu i kamieni odzwierciedla leśne podłoże. Natomiast odpowiednio dobrane rośliny spójnie tworzą magiczną całość. Każdy leśny ogród przykryty jest szklaną pokrywą lub korkiem. Dzięki temu, woda znajdująca się w środku zaczyna parować i skraplać się. Podczas tego procesu we wnętrzu słoja powstaje mikroklimat. W związku z tym, tajemniczy zagajnik tętni życiem, a roślinność zaczyna być samowystarczalna.

Brzmi zachęcająco? Zapraszamy zatem do stworzenia własnego lasu według naszych wskazówek!

Na początek musisz przygotować odpowiednie produkty. W naszej kwiaciarni znajdziesz wszystkie potrzebne elementy do stworzenia kompozycji. Stworzenie lasu podzieliliśmy na poszczególne kroki. Każdy element jest dostępny w sprzedaży osobno wraz z opisem. Przygotuj: ziemię uniwersalną, keramzyt, węgiel aktywny, kolorowe piaski, kamienie dekoracyjne, mech, rośliny, np: bluszcz i fitonię.  Wazon szklany oraz pokrywkę korkową, które również zakupisz w naszej kwiaciarni.

Zaczynamy!

Jak zrobić las w słoiku otwartym? – krok po kroku

KROK 1. KERAMZYT.  Na dno szkła wysyp keramzyt, ok. 2 cm.

KROK 2. WĘGIEL AKTYWNY. Na keramzyt, rozsyp równomiernie węgiel aktywny. Węgiel aktywny pełni funkcje filtra. W początkowych obiegach, oczyszcza wodę z zanieczyszczeń.

KROK 3. KOLOROWE PIASKI. Od tego momentu zaczyna się dziać wszystko co Ci wyobraźnia podpowiada. Tworzysz. Ta warstwa składa się z ziemi oraz kolorowych piasków. Dobrze, aby wysokość tej warstwy nie przekraczała 6 cm łącznie. Raz wsypujesz ziemię, raz piaski, tworząc kolorowe warstwy. Uwaga! Kolorowe piaski wsypuj tylko przy ściankach szkła, tak aby na środku zostawało jak najwiecej miejsca na ziemię. Ostatnią warstwę zakończ ziemią.

KROK 4. BLUSZCZ / FITONIA. Sadzenie roślin. Wyciągnij roślinki z plastikowych osłonek. Delikatnie potrząśnij, aby odpadł nadmiar starej ziemi. Jeżeli jest taka możliwość możesz rozsadzić roślinki. Zrób dłonią w ziemi miejsce na korzenie. I zasadź roślinkę. Zasyp wszystkie korzenie ziemią. Delikatnie uklep ziemie dookoła.

KROK 5. KAMIENIE DEKORACYJNE/ MECH PODUSZKOWY . Nadszedł czas na dekorowanie! W tym etapie możesz użyć mchu, kamieni oraz kolorowych piasków, czy resztek keramzytu. Mech występuje często w dużych kawałkach – możesz go rozdzielić na mniejsze części. Mech zasadzamy na ziemi, delikatnie przyciskając.

Na koniec delikatnie spryskaj swoją kompozycje małą ilością wody, zamknij korek i obserwuj !

GOTOWE! Teraz możesz cieszyć się swoim lasem w słoju przez długi czas!

Zasady pielęgnacji

Skoro już wiesz, jak zrobić las w słoiku otwartym, to opowiemy o tym, jak zachować go w doskonałym stanie przez długi czas. Zakres pielęgnacji ogranicza się do kontrolowania wilgotności kompozycji. Na ściankach szkła powinna zbierać się lekka rosa. W przypadku gdy, rosa nie występuje, las należy zrosić wodą. Jednak, gdy pary jest bardzo dużo, należy zdjąć pokrywę i pozostawić na kilka godzin do przewietrzenia. Naszym wyznacznikiem wilgoci może być obserwacja mchu. Jeżeli nie pojawia się para, ale mech jest ciemno zielony oznacza, że wilgotność jest nadal na odpowiednim poziomie. Jeżeli jednak mech zaczyna tracić kolor, może oznaczać to, że zaczyna być sucho.

Zdarza się ze mogą wystąpić różne choroby – przecież to żywe organizmy i na to nie mamy wpływu. Z mchu mogą wyrosnąć nowe roślinki lub grzybki. Mogą tez pojawić się małe żyjątka. Jeżeli te wszystkie extra dodatki nie wpływają na rośliny w lesie można je zostawić jako wartość dodaną ☺️ Natomiast, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego należy usunąć dodatki i można zastosować odżywkę specjalistyczną.

Najlepszym położeniem dla naszej wyjątkowej aranżacji są miejsca cieniste. Świetnie pasuje jako dekoracja stołu lub komody. Równie dobrze sprawdza się w łazienkach, ożywiając przestrzeń. Ekspozycja w słońcu lub ciepłym miejscu spowoduje powstanie lasu tropikalnego. Niestety w lesie tropikalnym występuje inna roślinność, także taka wersja nam się nie sprawdzi 🙂 Najczęściej stosowane przez nas roślinki to fitonia, niedośpian, bluszcz, paproć i ficus ginseng bonsai.

Stosując się do powyższych zaleceń, leśna kompozycja bardzo długo będzie nadawać bajecznego efektu domowym pomieszczeniom.

Ciekawostka: najstarszy las w słoju ma ponad 40 lat! David Latimer jako pierwszy, zamknął z sukcesem rośliny w szkle. Eksperyment zapoczątkował nową metodę uprawiania roślin.

Namiastka lasu we własnym domu

Kompozycje w słoikach pozwalają cieszyć się przepiękną roślinnością osobom, które nie mają ani doświadczenia, ani wiedzy dotyczącej zasad pielęgnacji. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, aby krok po kroku stworzyć zjawiskową dekorację z wielu gatunków roślin. Las w słoiku otwartym nie wymaga zbyt wiele czasu i uwagi, zachowując przy tym świeży i estetyczny wygląd przez długi czas. To atrakcyjna wizualnie ozdoba, dzięki której można czerpać przyjemność z kontaktu z naturą we własnym domu.

Do góry

Copyright 2024 © All rights reserved | Madlen Flowers Kwiaciarnia Katowice