Które rośliny oczyszczające powietrze warto wybrać do domu?

Które rośliny oczyszczające powietrze warto wybrać do domu?

Czyste powietrze we wszystkich pomieszczeniach jest niezbędne, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem i komfortem we własnym domu. Obecnie obok zaawansowanych technologicznie urządzeń coraz większe zainteresowanie budzą naturalne rozwiązania. Rośliny oczyszczające powietrze nie tylko wspierają zastępowanie dwutlenku węgla tlenem, ale pełnią również funkcję naturalnych filtrów niwelujących zanieczyszczenia. Dzięki temu mają realny wpływ na jakość powietrza i są świetnym wyborem do salonu lub sypialni. Jakie rośliny oczyszczające powietrze warto wybrać? 

W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie. Zapraszamy!

  1. Naturalne oczyszczacze powietrza – fenomen, który zdobył uznanie na całym świecie
  2. Które rośliny oczyszczające powietrze są najskuteczniejsze?
  3. Aloes
  4. Bluszcz pospolity
  5. Paprotka
  6. Skrzydłokwiat
  7. W trosce o czyste powietrze w domu

Naturalne oczyszczacze powietrza – fenomen, który zdobył uznanie na całym świecie

Jakość powietrza w domu ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie jego mieszkańców. Zły nastrój, przewlekłe bóle głowy i podrażnione błony śluzowe to częste konsekwencje przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu mogą być rośliny oczyszczające powietrze. Ich cenne właściwości zostały spopularyzowane dzięki badaniom opublikowanym przez instytut NASA w 1989 roku. Raport ten oceniał poszczególne gatunki roślin pod względem przydatności w wykorzystaniu ich na promach i stacjach kosmicznych.
Choć rośliny ostatecznie nie trafiły w kosmos, gdyż nie spełniły rygorystycznych wymagań, to echo badań poniosło się na cały świat. Przyczyniło się to do rozpowszechnienia wiedzy o ich wyjątkowym działaniu. Na czym ono polega? Rośliny oczyszczające powietrze są filtrem niwelującym szkodliwe substancje w otoczeniu, takie jak toluen, formaldehyd, aceton i benzen. Aktywnie chłoną zanieczyszczenia, gromadzą je w swoim wnętrzu i rozkładają na prostsze składniki. Dzięki temu skutecznie neutralizują niebezpieczne związki, poprawiając komfort oddychania. Aby cieszyć się ich wspaniałymi właściwościami w całym domu, warto umieścić je w każdym pomieszczeniu.

Które rośliny oczyszczające powietrze są najskuteczniejsze?

rośliny oczyszczające powietrze katowice
Rośliny oczyszczające powietrze to nie tylko pożyteczne, ale także bardzo estetyczne ozdoby, co pozwala tworzyć z nich zjawiskowe aranżacje. Świetnie komponują się ze zróżnicowanymi wnętrzami, gwarantując przy tym swobodę oddychania mieszkańcom. Zmniejszają także podatność na zachorowanie na groźne schorzenia. Prezentujemy kilka gatunków, które warto wprowadzić do swojego domu, aby cieszyć się ich wyjątkowymi walorami.

Aloes

Ceniony ze względu na działanie lecznicze i powszechnie wykorzystywany w produkcji kosmetyków aloes wyróżnia się także imponującymi właściwościami oczyszczającymi. Skutecznie neutralizuje tlenek węgla, benzen i formaldehyd. Ta estetyczna roślina doniczkowa doskonale łączy się z wieloma aranżacjami, dlatego można wprowadzić ją do różnych pomieszczeń w domu.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pierwszorzędny wybór dla osób, którym zależy na zdrowym i czystym powietrzu w domu. Jest niezawodny w pochłanianiu toksyn, m.in. tlenku węgla, ksylenu, formaldehydu i toluenu. Choć pozostaje bardzo prosty w pielęgnacji, to bluszcz wymaga jednak żyznej gleby zasadowej i częstego podlewania. Nie potrzebuje za to zbyt wiele słońca i dobrze funkcjonuje w cieniu i zamkniętych pomieszczeniach. Cenne właściwości oczyszczające sprawiają, że doskonale sprawdzi się w pokojach, do których przenika dym papierosowy.

Paprotka

Paprotki są roślinami oczyszczającymi powietrze bardzo często goszczącymi w polskich domach. Piękne i długie liście, osiągające nawet 60 cm długości, tworzą zjawiskową aranżację, która doskonale komponuje się z wnętrzami urządzonymi w różnym stylu. Atrakcyjność rośliny, poza ozdobnym wyglądem i niskimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, potęgują także prozdrowotne właściwości. Paprotka dobrze radzi sobie z neutralizacją formaldehydu, zapewniając komfort wszystkim domownikom.

Skrzydłokwiat

Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze należy także skrzydłokwiat. Świetnie pochłania lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton i amoniak. Pożyteczne, prozdrowotne działanie wraz z atrakcyjnymi, ciemnozielonymi liśćmi i ciekawymi pąkami czynią z niego idealny wybór dla osób ceniących praktyczny wystrój domu. Jednakże skrzydłokwiat może być trujący dla niektórych zwierząt, dlatego w domu z pupilem znacznie lepiej sprawdzą się inne gatunki.

W trosce o czyste powietrze w domu

W czasach globalnej walki o środowisko i rosnącej świadomości ekologicznej rośliny oczyszczające powietrze coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Doskonale pochłaniają szkodliwe substancje i zanieczyszczenia, co przekłada się na lepsze samopoczucie i stan zdrowia domowników. Choć nie są w stanie zastąpić profesjonalnych oczyszczaczy powietrza, to rośliny mogą aktywnie wspierać i uzupełniać ich działanie. Stanowią także elegancką dekoracją wnętrza, wnosząc do pomieszczenia nieco świeżości i subtelnej elegancji. Łącząc prozdrowotne właściwości z estetycznym wyglądem, pozostają idealnym wyborem dla osób ceniących praktyczne rozwiązania.

Do góry

Copyright 2024 © All rights reserved | Madlen Flowers Kwiaciarnia Katowice