Kwiatowy savoir vivre

Kwiatowy savoir vivre

Kwiatowy soir avvivre, czyli podstawowe zasady wręczania kwiatów

Okazji do obdarowania kwiatami w ciągu roku jest bardzo dużo, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach wręczania kwiatów.  Do najważniejszych okazji należą: Dzień Kobiet, Dzień Babci, Walentynki, Urodziny, Imieniny, Rocznice, Ślub, Dzień Matki. Kwiaty możemy wręczać, również bez okazji, wywołując uśmiech na twarzy ukochanej osoby.

Parzyście czy nieparzyście?

Przyjmuje się, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta. Oczywiście nie chodzi tutaj o przesądy przynoszące nieszczęście, natomiast o względy estetyczne. Bukiet z pięciu kwiatów prezentuje się lepiej niż z kwiatów czterech.  Wyjątkiem są bukiety, wręczane podczas jubileuszów, np. wręczając 15 róż z okazji piętnastej rocznicy ślubu. Podobnie jest z bukietami urodzinowymi.

Kwiaty cięte czy doniczkowe?

Trzeba pamiętać o fundamentalnej zasadzie: tylko kwiaty cięte są najbardziej eleganckim prezentem. Możemy podarować kwiaty doniczkowe, tylko wtedy, gdy mamy pewność, że obdarowywana osoba jest miłośnikiem kwiatów oraz, że dany okaz na pewno ją ucieszy. Podarowanie kwiatów doniczkowych, wiąże się z poświęceniem czasu na  ich pielęgnację. Dlatego taki prezent, musi być dopasowany, aby nie przysporzyć dodatkowych obowiązków gospodarzowi. Bardzo trafnym prezentem w tym przypadku będzie las w słoju lub kompozycja pustynna z sukulentami, obie wersje nie wymagają częstej pielęgnacji.

Kto, komu, w jaki sposób?

Oprócz wręczania kwiatów podczas znanych okazji, bukiet wypada również wręczać gospodyni przychodząc na przyjęcie lub inne spotkanie towarzyskie. Jeżeli para idzie na kolację do znajomych, to mężczyzna zawsze wręcza kwiaty pani domu. Kiedy do bukietu dołączamy prezent, kwiaty wręcza mężczyzna, a prezent kobieta. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jubilatem jest pan domu, wtedy bukiet wręcza kobieta. Jeżeli do kwiatów dołączamy butelkę alkoholu, to mężczyzna wręcza bukiet kobiecie, a następnie przekazuje trunek gospodarzowi. Jeżeli mężczyzna przychodzi z pierwszą wizytą do domu kobiety, wypada przynieść kwiaty zarówno dla dziewczyny, jak i dla jej matki. Bukiety nie powinny być identyczne. Kwiatami zwykle obdarowuje się kobiety. Ale są sytuacje, w których można je wręczyć mężczyźnie, np. profesorowi po obronie pracy magisterskiej. Bardzo ważne jest, aby wręczać bukiet kwiatami do góry, nigdy odwrotnie. Wcześniej odwijając go z papieru, chyba że stanowi on element kompozycji. Bukiet trzymamy w lewej ręce, witamy się, przekładamy go do prawej i wręczamy. W sytuacji odwrotnej, kiedy to my jesteśmy obdarowywani, należy pamiętać, aby kwiaty, które otrzymamy, ustawić w dobrze widocznym miejscu. W ten sposób okażemy szacunek, a także pokażemy, że cieszymy się z prezentu.

Do góry
Zamów
online!
Napisz do nas!
Zadzwoń
do nas!
Zadzwoń do nas!
Gdzie
jesteśmy?
Gdzie jesteśmy?

Copyright 2024 © All rights reserved | Madlen Flowers Kwiaciarnia Katowice