Lasy w słoju

Lasy w słoju

Lubisz żywe rośliny, ale nie masz czasu na ich pielęgnacje? A może poszukujesz oryginalnego pomysłu na prezent? Na te pytania jest jedna odpowiedź! –  LAS W SŁOJU. Ostatnio co raz częściej mówi się o mini ogrodach zamkniętych w szkle. Nie bez przyczyny, ponieważ zaglądając do ich środka przenosimy się do świata bliskiej nam natury. Warstwowo ułożona ziemia z dodatkiem mchu i kamieni odzwierciedla leśne podłoże. Natomiast odpowiednio dobrane rośliny spójnie tworzą magiczną całość. Każdy leśny ogród przykryty jest szklaną pokrywą lub korkiem. Dzięki temu, woda znajdująca się w środku zaczyna parować i skraplać się. Podczas tego procesu we wnętrzu słoja powstaje mikroklimat. W związku z tym, tajemniczy zagajnik tętni życiem, a roślinność zaczyna być samowystarczalna.

Zakres pielęgnacji ogranicza się do kontrolowania wilgotności kompozycji. Na ściankach szkła powinna zbierać się lekka rosa. W przypadku gdy, rosa nie występuje, las należy zrosić wodą. Jednak, gdy pary jest bardzo dużo, należy zdjąć pokrywę i pozostawić na kilka godzin do przewietrzenia. Naszym wyznacznikiem wilgoci może być obserwacja mchu. Jeżeli nie pojawia się para, ale mech jest ciemno zielony oznacza, że wilgotność jest nadal na odpowiednim poziomie. Jeżeli jednak mech zaczyna tracić kolor, może oznaczać to, że zaczyna być sucho.
Zdarza się ze mogą wystąpić różne choroby – przecież to żywe organizmy i na to nie mamy wpływu. Z mchu mogą wyrosnąć nowe roślinki lub grzybki. Mogą tez pojawić się małe żyjątka. Jeżeli te wszystkie extra dodatki nie wpływają na rośliny w lesie można je zostawić jako wartość dodaną ☺️ Natomiast, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego należy usunąć dodatki i można zastosować odżywkę specjalistyczną.

Najlepszym położeniem dla naszej wyjątkowej aranżacji są miejsca cieniste. Świetnie pasuje jako dekoracja stołu lub komody. Równie dobrze sprawdza się w łazienkach, ożywiając przestrzeń. Ekspozycja w słońcu lub ciepłym miejscu spowoduje powstanie lasu tropikalnego. Niestety w lesie tropikalnym występuje inna roślinność, także taka wersja nam się nie sprawdzi 🙂 Najczęściej stosowane przez nas roślinki to fitonia, niedośpian, bluszcz, paproć i ficus ginseng bonsai.

Z czasem rośliny zaczynają karłowacieć. To znaczy ze dostosowują się do powierzchni w której zostały zamknięte. Będą rosły coraz mniejsze listki. Jeżeli las Jest mocno zarośnięty, można delikatnie poprzycinać nożyczkami niektóre łodygi roślin.

Stosując się do powyższych zaleceń, leśna kompozycja bardzo długo będzie nadawać bajecznego efektu domowym pomieszczeniom.

Ciekawostka: najstarszy las w słoju ma ponad 40 lat! David Latimer jako pierwszy, zamknął z sukcesem rośliny w szkle. Eksperyment zapoczątkował nową metodę uprawiania roślin.

Do góry
Zamów
online!
Napisz do nas!
Zadzwoń
do nas!
Zadzwoń do nas!
Gdzie
jesteśmy?
Gdzie jesteśmy?

Copyright 2023 © All rights reserved | Madlen Flowers Kwiaciarnia Katowice