Polityka prywatności

Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Pustynia w szkle – kaktusy i sukulenty

Pustynia w szkle – kaktusy i sukulenty

   Niektóre rośliny pięknie wyglądają w doniczkach, ale prawda jest taka, że jeszcze lepiej w formie mini aranżacji w szklanym naczyniu. Zwłaszcza gdy zależy nam na efekcie Wow!, lubimy eksperymentować i nieustannie potrzebujemy zmian!

Czy może być coś bardziej efektownego od kawałka pustyni w szkle? No może las w szkle z inną grupą roślin 😉 Każdy roślinny entuzjasta znajdzie coś dla siebie. Zapewniam.

 Tym samym w celu realizacji, zapraszamy serdecznie na warsztaty w naszej kwiaciarni. Wspólnymi siłami stworzymy oryginalną aranżację na wynos 🙂 Dobra zabawa gwarantowana!

 

 

 

O roślinach słów kilka…

   Grupę roślin wchodzącą w skład kompozycji pustynnych nazywamy sukulentami. Charakteryzują się grubymi, mięsistymi łodygami, stąd ich nazwa. Właśnie tam magazynują wodę, dzięki czemu są w stanie przetrwać długie okresy suszy. Tak to sobie Matka Natura wymyśliła.

Do sukulentów zaliczają się gatunki m.in. takie jak eszewerie, haworsje, kaktusy, wilczomlecze, aloesy, grubosze a także mniej popularne litopsy czyli żywe kamienie.

Wszystkie te gatunki posiadają właściwości przystosowawcze, np. eszewerie tworzą zwarte, woskowate liście o małych, kulistych lub walcowatych kształtach, co w naturalny sposób redukuje powierzchnię parowania, zabezpieczając roślinie przed palącym słońcem. Co ciekawe niektóre z kaktusów okryte są wełnistą osłoną, która ochrania przed bezpośrednim promieniowaniem słońca i gorącym wiatrem. Natomiast powłoka kolczasta, bardzo często trująca, ma na celu ochronę przed drapieżnikami. Niesamowicie inteligentne są rośliny trzeba przyznać.

Właściwe stanowisko

   Kompozycja wymaga warunków zbliżonych do naturalnych. Zapewniamy zatem możliwie jak najbardziej nasłonecznione miejsce w mieszkaniu, ewentualnie lekko zacienione (idealne dla haworsji, gasterii i aloesu). W momencie gdy zaobserwujemy, że  pod wpływem światła rośliny przechylają się, jesteśmy w stanie je skorygować, odwracając naczynie, uzyskując tym samym regularny pokrój.

  W przypadku eszewerii: jeżeli zamiast regularnie i płasko rozłożonych liści zaobserwujemy ich wybieganie (cienkie, wydłużone, nienaturalne długie pędy). W tym momencie nie możemy zbyt wiele zrobić. Konsekwencją takiego stanu jest brak światła. Jeżeli nie podoba nam się taki efekt, pozostaje nam jedynie podmienić roślinę na nową.

 Jak podlewać ?

   Pomimo ze rośliny doskonale znoszą długie okresy suszy to i tak należy je regularnie podlewać. Optymalnie raz na dwa tygodnie.  Nie dajmy się zmylić stwierdzeniu, że skoro to rośliny pustynne to poradzą sobie same. Nie.  Minimalną troskę jaką powinniśmy zapewnić, jest właśnie podlewanie. Do tego celu odpowiednia będzie woda z kranu. W okresie wiosenno-letnim podlewamy umiarkowanie, mając na uwadze, że nadmiar wilgoci może doprowadzić do uszkodzenia korzeni. W okresie jesienno-zimowym bardziej oszczędnie, tak aby roślina nie uschła.

 Sukulenty również wymagają nawożenia, optymalnie raz w miesiącu. Najlepiej nawozem do sukulentów, odpowiednio rozcieńczonym, tak aby nie zaszkodzić roślinom.  Jeżeli otrzymają za dużo składników odżywczych ich pędy wyrosną miękkie i słabe, również nie zakwitną. Nie zasilamy ich w okresie spoczynku wegetacyjnego.

 Podsumowując, wbrew mylnym opiniom, że wcale nie potrzebują podlewania i nawożenia , uważane są za mistrzów przetrwania i z reguły wybaczają błędy swoim opiekunom. Odpowiednio zadbanie z pewnością odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem na lata.

Do góry
Zamów
online!
Napisz do nas!
Zadzwoń
do nas!
Zadzwoń do nas!
Gdzie
jesteśmy?
Gdzie jesteśmy?

Copyright 2019 © All rights reserved | Madlen Flowers Kwiaciarnia Katowice