Kwiaty a kultura i uroczystości
Okazji do wręczenia kwiatów jest co niemiara – niektóre z nich okazują się radosne, a jeszcze inne niestety wiążą się z negatywnymi emocjami. Urodziny, imieniny, wesele, przyjęcie czy pogrzeb – na każdą z tych okazji warto wybrać odpowiedni bukiet. Dlaczego? Ponieważ kwiaty są ściśle związane z tradycją w danym miejscu, a więc nie każdy gatunek, kolor, a nawet nie każda ilość będzie zgodna z etykietą. Co wybrać i jak nie popełnić faux paus? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście – zapraszamy!
Rola kwiatów w kulturze
Rośliny towarzyszyły ludzkości od zamierzchłych czasów – początkowo wyłącznie ze względów praktycznych, a od starożytności zaczęto się także interesować ich estetyką. Znany jest na przykład wieniec laurowy, którym przyozdabiano głowy Greckich czy Rzymskich zwycięzców igrzysk. Z kolei inna starożytna cywilizacja – Celtowie – tworzyła ornamenty inspirowane roślinami, co miało również miejsce wśród mieszkańców północy, czyli Wikingów. Kultury dalekiego wschodu obrały sobie za jeden z najważniejszych kwiatów ich cywilizacji lotos, a słonecznik u niemal wszystkich starożytnych symbolizował świecące na niebie słońce. Oczywiście nawiązań znalazłoby się znacznie więcej. A jak to jest z kolorami? Wyjaśnimy to pokrótce w każdym z następujących akapitów.
Kwieciste dekoracje ślubne
Każdy, kto choć raz w życiu był na weselu, wie, że na każdej sali, na której odbywa się zabawa, znajdują się liczne dekoracje. Dominującymi ozdobami są zwykle różnobarwne kwiaty. Dlaczego? Dekoracja sali weselnej w postaci kolorowych roślin doskonale nada się w szczególności wtedy, gdy planuje się zorganizowanie zabawy w stylu staropolskim. Dodatkowo dodadzą naturalności i ogólnie pojętego piękna. A czy kwiaty są w ogóle potrzebne na ślub? A jakże! Przecież nie można zapominać o bukiecie ślubnym!
Wieńce i florystyka funeralna
Kwiaty nie towarzyszą jednak ludziom wyłącznie w radosnych chwilach – powszechnie służą także jako forma pożegnania i niekiedy symbolizują żałobę. Mowa jest oczywiście o wieńcach pogrzebowych. Ta duża kompozycja kwiatów pozwala na uczczenie pamięci i oddanie hołdu zmarłej osobie. Kwiaty na pogrzeb mogą składać się zarówno z jednego gatunku roślin, jak i ich połączeń – na przykład róż, lilii czy chryzantem. W wiązance znajdzie się także starannie dobrane gałęzie drzew iglastych, a zgodnie z życzeniem klienta nasza kwiaciarnia z Katowic doda szarfę z preferowanym tekstem. Warto wspomnieć, że wyróżnia się 3 rodzaje funeralnych kompozycji – kondolencyjne, pogrzebowe, a także kompozycje dekoracyjne na nagrobki. Jeśli chodzi o kolorystykę, na pogrzeby wybierane są na ogół kwiaty w kolorze bordo, fioletu lub bieli. Ich barwę ustalamy jednak według preferencji klienta. W grę wchodzi także ilość roślin – właśnie w tym przypadku proponowana jest ich parzysta liczba.
Na sam koniec warto dodać, że okazji do wręczenia kwiatów może być znacznie więcej. Ba, wcale nie muszą być nawet powiązane z jakimś ważnym wydarzeniem. Nic przecież nie stoi na
przeszkodzie, aby podarować bliskiej osobie pojedynczą roślinkę lub mały bukiecik. Z całą pewnością poprawi jej to nastrój na cały dzień i przywoła na twarzy promienny uśmiech.