Trendy wnętrzarskie 2020
Trend ekologiczny – blisko natury
Trend ten wyrósł z szacunku dla przyrody, pracy ludzkich rąk oraz umacniającej się potrzeby dbania o środowisko.
Do tworzenia lamp, stolików, dekoracji czy nawet mebli kuchennych stosowane są materiały biodegradowalne takie jak bioplastik PLA z kwasu polimlekowego, kukurydza, otręby zbożowe, rybie łuski, trawa morska, wióry drewniane, a nawet konopie, fusy z kawy czy grzyby. Preferowane są naturalne dodatki np.w postaci naturalnych sojowych świec oraz surowce takie jak: drewno, bambus, rattan, ceramika, rafia, wełna, kamień, szkło, metal oraz suszone trawy pampasowe. W aranżacji wg idei zero waste dominują spokojne kolory takie jak odcienie beżu, ciepłego brązu, ożywione akcentami zielonej oliwki, a także szmaragdu, miętowo-szarej zieleni, brudnego i rozbielonego różu.
Mając na uwadze pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie, elementem koniecznym do stworzenia naturalnego wnętrza są także żywe rośliny. Niektóre kwiaty mają szczególne właściwości oczyszczające pomieszczenia z niebezpiecznych toksyn (skrzydłokwiat, fikus benjamina, paproć, aglaonema, dracena, bluszcz, sansewieria), a zarazem stanowią przepiękną dekorację mieszkania. Rośliny można wykorzystać do dekoracji całych połaci ścian, tworząc niezwykle modne ogrody wertykalne lub zielone sufity. Bardzo modne są duże okazy egzotycznych roślin doniczkowych, np. bananowce, palmy, fikusy, monstery czy filodendrony. Na szczególną uwagę zasługuje sansewieria, typowa roślina retro, która w wielkim stylu wraca na salony oraz popularny figowiec lirolistny.
Trend ekologiczny jest prosty, nie ma w nim miejsca na skomplikowane formy i wzory ani na nadmiar dekoracji.
Neoantyk
Na rynku wnętrzarskim pojawiła się także fascynacja starożytną Grecją i Rzymem, co w trendach modowych ma przełożenie na meble i dodatki – wazony i osłonki w roli ozdób w formie popiersia cezarów czy innych fragmenty starożytnych rzeźb.
Styl afrykański
W tym trendzie królują afrykańskie rzeźby i ręcznie robione przedmioty, ciemne drewno, plecionki z roślinnych włókien, grubo tkane tkaniny o wyraźnej fakturze. Kolory w tym stylu to odcienie spalonej ziemi, zgaszone róże i czerwienie, odcienie piasku, beżu oraz oranże. W urządzonym w tym stylu wnętrzu nie może zabraknąć kompozycji z geometrycznych figur, motywów cętek i pasków.
Styl neomieszczański
Styl ten stanowi powrót do stylistyki lat 70. XX wieku i przewrotne nawiązanie do aranżacji mieszczańskich salonów z czasów międzywojennych. Ducha tamtych epok oddają owalne kształty i luksusowe wykończenia. Niskie sofy, fotele, pufy z aksamitu i złote obręcze i frędzle.
W czasach szybkiego rozwoju technologicznego bardzo ważnym trendem jest design biofilny. Pozwala na nawiązanie lub umocnienie więzi człowieka z przyrodą oraz poprawę jego samopoczucia za sprawą roślin oraz współgrających za sobą kolorów. Warto też pamiętać, że kluczem do stylowego wnętrza jest odwaga, ale także umiar. Chociaż po latach minimalizmu przyszła pora na maksymalizm, nie zawsze więcej znaczy lepiej.